Başkan Şeker, Moğolistan Bilimler Akademisi'ni Ziyaret Etti

Başkan Şeker, Moğolistan Bilimler Akademisi'ni Ziyaret Etti

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, karşılıklı müzakerelerde buluna ve iş birliği alanlarını belirlemek üzere bulunduğu Moğolistan’da Moğolistan Bilimler Akademisi’ni ziyaret etti.

Moğolistan Bilimler Akademisi üyelerinin yer aldığı ziyarette Başkan Şeker’e İzmir Kâtip Çelebi (İKÇÜ) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, TÜBA ve Moğolistan Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Bold Luvsandorj, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, TÜBA Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Bulduklu ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy da eşlik etti.

Bilimi teşvik en önemli misyonumuz
Konuşmasına TÜBA hakkında bilgi vererek başlayan Başkan Prof. Dr.Muzaffer Şeker, Moğolistan Bilimler Akademisi ile ilk temasın 2004 yılında başladığını hatırlattı. O günden bu yana çeşitli temaslar olmasına rağmen ilişkilerin istenen düzeyde olmadığı söyledi. Moğolistan ile Türkiye ilişkilerinin 50. yılında bazı etkinliklerin yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Şeker: “Moğolistan Bilimler Akademisi ile birçok çatı kuruluşta birlikte çalışıyoruz. Bu kapsamda Asya Akademiler Birliği ve Dünya Akademiler Birliği’yle birlikte hareket ediyoruz, beraberiz. Bizim akademimiz az önce ifade ettiğim çatı kurumlar içindeki akademilerden biraz farklı. Öncelikle Anglo Sakson tipinden ayrı bir akademi yapısına sahibiz. Asya’daki ülkelerin çoğunluğunda (Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Çekya) hâkim olan yapıdan da farklı bir sisteme sahibiz. Bu fark aslında iki kutuplu dünyasının ikili örgütlenme biçiminin dünyadaki bilimsel kuruluşlara bir yansımadan kaynaklanıyor. Özgün bir akademi yapısıyla TÜBA, bağımsız bir akademi yapısına ve seçilmiş bir akademik birlikteliğe sahip. TÜBA’da 220 üye mevcut. 220 üyenin 1/3’ü şeref üyesi. Bu şeref üyelerinin içinde yabancılar da var %35’i Asosye üye, %35 de asli üye mevcut. Asosye üyelik geçici ve beşer yıllık iki dönemden oluşuyor. Başarılı çalışmalarda asosye üye 10 yılın sonunda asli üye oluyor. Asli üyeliğe geçiş ise sadece assosye üyeliğe bağlı bir üyelik değil. Diğer taraftan başarılı çalışmalar yapanların da kabul edildiği şeref üyeliği için üye olma koşulu yok. Başarılı çalışmalar yapanlar ilgili dönemde şeref üyesi olunabiliyor. Biz, ülkemizde bilimi teşvik için önemli misyona sahibiz. Bu çerçevede Akademi, çeşitli biçimlerde ödüller veriyor. Başarılı bilim insanları bu yolla ödüllendiriliyor.” dedi.

Moğol bilim camiasının yanındayız
Akademi üyelerinin sorularını yanıtlayan Başkan Şeker, gelen sorular üzerine Genç Akademi ve TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) Ödülleri hakkında da bilgi verdi. Çalışma gruplarının güncel konular hakkında araştırmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Prof. Dr. Muzaffer Şeker: “Üyelerimiz ve onların dışında yetkin akademisyenlerin dahil edildiği çalışma gruplarımız var. Bu gruplar bilimsel faaliyetlerini bağımsız olarak yapıp bir konuda çalışma ya da raporlarını hazırlarlar. Akademiye bunu raporlarlar. Ayrıca bu raporlar konunun muhatabı bakan ya da başkanlara ulaştırılır. Bu çalışma grupları gerekliliğe dayalı olarak oluşur. Akademinin konsey kararı ile yenileri eklenir ya da eskisi feshedilir. Bunlardan en sonuncusu enerji çalışma grubu. Yine COVID -19 çalışma grubu akademinin güncel konularının bir örneği. Ülkemizde görülen müsilaj konusunda yine en hızlı biçimde çalışmalarımızı tamamlayıp raporlamamızı yaptık.

Yapay zekâ ve bilişim teknolojileriyle kişisel verilerin korunması ile ilgili son bir grubumuz da bugün çalışmalarını sürdürüyor. Her bir çalışma konusu uzman bilim insanlarından teşekkül etmiş durumda. Bilim terimleri konusunda çevrim içi ve basılı 4 (doğa, sağlık, sosyal bilimler ve mühendislik) sözlükler yayınladık. Sürekli güncellenmeye de devam ediyor. Bilim terimleri dışında Türkoloji alanında önemli çalışmalar yaptık ve bu alanı özellikle destekliyoruz. Genç akademisyenleri yaz okulu adı altında bir araya getirip onların eğitimlerine katkıda bulunuyoruz. Cengizhan ve Mirası konulu çalışmayı kitap olarak bastık. Tüm deneyimimizle Moğol bilim camiasının ve Moğolistan Bilimler Akademisi'nin yanındayız. Bugün aramızda bulunan Prof. Dr. Bold Luvsandorj Hoca hem sizin hem bizim üyemiz. Dil konusunda yaptığı çalışmalarla kendisi 2018 yılında şeref üyemiz olmuştu. Bu konuda kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında her yıl artan bir ivmeye sahip olduğunu söyleyen Moğolistan Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Duger Regdel, çatı kuruluşlarda TÜBA ile birlikte çalıştıklarını ancak daha yakın bir iş birliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Regdel: “2000 yıllarında TİKA ile projeler yürüttük. Uzay araştırmaları için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile jeofizik alanında çalışmalar yürütüyoruz. Şu anda Türkiye ile ilişkilerimiz bu boyutta. Daha yoğun bir ilişki ve işbirliği arzusundayız. Sizin bu ziyaretiniz iki ülke akademik araştırmalarına büyük katkı yapacak. Yaptıklarınızı yakından izliyoruz ve deneyimlerinizden yararlanmak istiyoruz.” dedi.

İlgili Fotoğraflar