TÜBA Türkoloji Araştırmaları Destek Programı’nı başlattı. Program kapsamında ilan edilen konu başlıkları kapsamında yurtdışında çalışan, T.C. vatandaşı olmayan Türkologlara Türkiye’de yapacakları araştırmalar için seyahat, konaklama ve maddi destek sağlanacak.

Bu çağrı dönemi için araştırma başlıkları Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri ve etkileri olarak belirlendi. Bu kapsamda kabul alan bursiyerler TÜBA ile protokol imzalayan devlet ve vakıf üniversitelerinde ilgili araştırma başlıkları üzerine çalışan başta Türk Dili Edebiyatı ve Türkçe olmak üzere Sosyal Bilimler alanındaki öğretim üyeleri ile ülkemizde birlikte ortak çalışma yapma imkânı bulacak.

Burs almaya hak kazanan kişilere TÜBA tarafından üç ay boyunca aylık 750 ABD Doları burs verilecek ve gidiş-dönüş uçak bileti temin edilecek. Burs süresi 3 ay olarak belirlenen bursiyerin/araştırmacının çalışmasının belirlenen süre içerisinde tamamlanmaması halinde bursiyerin talebi, danışman ve ev sahibi üniversitenin oluru ve Akademi Konsey kararı ile 3 ay daha uzatılabilecek. Paydaş üniversiteler, seçilen bursiyerlere Türkiye’de araştırmalarını sürdürdükleri 3 ay boyunca konaklama imkânı sağlayacak ve gönüllülük esası temelinde danışmanlık/ortak çalışma yapacak öğretim üyesi görevlendirecek. Program kapsamında protokol imzalanan üniversiteler: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi.

e-posta: turkolojidestek@tuba.gov.tr

2021-2022 Burs Başvuru Şartları
Bu çağrı dönemi için araştırma başlıkları Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri ve etkileri olarak belirlenmiştir. Burs başvurusu için son tarih 6 Aralık 2021’dir.

1.Programa aşağıdaki şartları sağlayan kişiler başvurabilir:
          a. TC vatandaşı olmayan ve yurtdışında çalışan Türkologlar,
          b. Yurt dışında çalıştığını belgelemek,
          c. Doktora derecesi almış bilim insanı olmak,
          d. Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri ve etkileri üzerine çalışıyor olmak,
2.Başvuru TÜBA-TADP Başvuru Formunun doldurulması ile yapılır.
3.Başvuru adayın kendisi tarafından yapılacaktır.
4.Başvuran adayın burs almaya hak kazanması halinde aşağıdaki belgeleri TÜBA’ya iletmesi zorunludur.
           a.Pasaport fotokopisi,
           b.Yurt dışında çalıştığına dair belge,
           c.Doktora diploması fotokopisi,
           d.Bir adet renkli fotoğraf,

Burs Süresi: TÜBA-TADP kapsamında burs süresi 3 aydır (90 gün).

TÜBA-TADP Başvuru Formu için tıklayınız.