TÜBA-Maçka Kütüphanesi; Akademi'de yapılan araştırmaları, bilimsel çalışmaları desteklemek amacıyla, dönemin TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Kuruluş aşamasında ilk derme, arkeoloji alanında değerli isimlerden olan Prof. Dr. Klaus Tuchelt ve Prof. Dr. Ufuk Esin’in kitaplıklarının kütüphaneye bağışlanmasıyla oluşturulmuştur. Ayrıca Prof. Dr. Güven Arsebük, Prof. Dr. Nezahat Baydur, ve Prof. Dr. Orhan Ulutin gibi önemli bilim insanlarının bağış kitapları da kütüphane koleksiyonunda bulunmaktadır.

Bağışçıların genellikle arkeoloji alanından olması sebebiyle TÜBA-Maçka Kütüphanesi, arkeoloji konusunda zengin bir dermeye sahiptir. Bunun yanı sıra Mimarlık Enstitüsü kurulması amacıyla, satın alınan çok sayıda mimarlık ve Mimar Sinan ile ilgili yayınlar da kütüphaneye dahil edilmiş, okuyucuların kullanımına sunulmuştur. Kütüphanede ağırlıklı olarak arkeoloji, sanat, mimarlık, tarih ile ilgili yayınlar bulunmakla birlikte; sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleriyle ilgili birçok yayın da koleksiyonda yer almaktadır. Çoğu Türkçe ve Almanca olmak üzere yaklaşık 11.000 civarında yayın mevcuttur. Yayınların kataloglama ve sınıflama işlemleri uluslararası standartlarda yapılmaktadır. Her yayına ait uygun Türkçe ve İngilizce konu başlıkları, katalog kayıtlarına eklenerek Yordam Kütüphane Programı üzerinden araştırmacılara sunulmaktadır. Kayıtlı bütün yayınlar, www.tubakutuphane.gov.tr adresinden taranabilmektedir. Okuyucuların ihtiyaç duydukları bütün yayınlar, bağış, değişim ve satın alma yoluyla kütüphanemize kazandırılmaktadır.

Kütüphane; akademi üyelerine, proje çalışanlarına, kurum içi çalışanlara, lisans ve lisans üzeri eğitim alan araştırmacılara hizmet vermektedir. Yayınlardan kütüphane içinde yararlanılabilmekte, ayrıca fotokopi hizmeti de sunulmaktadır.

Çalışma Saatleri:
Pazartesi-Cuma: 08.30-12.30 / 13.30-17.30
Kütüphane cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde kapalıdır.

İletişim
Tel: 0212 219 16 60
Belgegeçer: 0212 225 20 66
Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
Yabancı Diller Yüksekokulu 34367 Maçka / İstanbul