Fransız Enstitüsü – Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Fransa Enstitüsü arasında yazışma yoluyla 23 Mart 1994 tarihinde her iki Akademinin Başkanları tarafından Mutabakata zaptı imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

https://www.academie-sciences.fr

 


Türkiye Bilimler Akademisi ile Bulgar Ulusal Tıp Akademisi arasında 26 Kasım 1997 tarihinde Gebze’de TÜBA Başkanı adına Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Berkel ile Bulgaristan Ulusal Tıp Akademisi Başkanı Prof. Dr. Choudomir Nachev tarafından imzalanan Ön-Protokol yürürlüğe girmiştir.

www.bas.bg

 


Avusturya Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Avusturya Bilimler Akademisi arasındaki Protokol, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ayhan Çavdar ve Avusturya Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Werner Welzig tarafından 27 Kasım 1997 tarihinde Ankara’da imzalanarak yürürlüğe girmiştir

www.oeaw.ac.at

 


Macar Bilimler Akademisi

Macar Bilimler Akademisi tarafından TÜBA’ya gönderilen onaylanmış Anlaşma ve Uygulama Protokolü metinleri imzaya hazır hale getirilerek Macaristan’a gönderilmiştir. TÜBA Başkanı tarafından 30 Mart 2001 tarihinde imzalanan metinler, Macar Bilimler Akademisi Başkanı Ferenc Galatz tarafından 9 Nisan 2001 tarihinde imzalanarak yazışma yoluyla TÜBA’ya iletilmiştir.

https://mta.hu

 

 


Arnavutluk Bilimler Akademisi

Anlaşma ve Uygulama Protokolü 2 Kasım 2001 tarihinde Ankara’da TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Arnavutluk Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ylli Popa tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

www.akad.gov.al

 


İsrail Fen ve Beşeri Bilimler Akademisi

TÜBA ile İsrail Fen ve Beşeri Bilimler Akademisi arasında imzalanmak üzere TÜBA tarafından hazırlanan Anlaşma ve Uygulama Protokolü’nün taslak metinleri üzerinde yazışma yoluyla mutabakat sağlanması üzerine İsrail Fen ve Beşeri Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Jacob Ziv ile Genel Direktörü Dr. Meir Zadok 7-10 Nisan 2002 tarihleri arasında TÜBA’nın davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret etmişlerdir. İmza töreni 8 Nisan 2002 tarihinde yapılmıştır.

www.academy.ac.il

 

 


Romen Akademisi

TÜBA ile Romanya Akademisi arasında bir Anlaşma ve Uygulama Protokolü 20 Mayıs 2002 tarihinde Prof. Dr. Engin Bermek ile Romanya Akademisi Başkanı Prof. Dr. Eugen Simion tarafından imzalanmıştır.

https://acad.ro

 


Filipinler Ulusal Bilim ve Teknoloji Akademisi

Anlayış Memorandumu (Memorandum of Agreement-MOA) TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Barmek ve Filipinler Ulusal Bilim ve Teknoloji Akademisi Başkanı Prof. Dr. Perla D. Santos Ocampo, tarafından 14 Kasım 2002 tarihse imzaları tamamlanarak yürüklüğe girmiştir.

www.nast.ph

 

 


Azerbaycan Ulusal Bilim Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi arasında 27 Şubat 2003 tarihinde Ankara’da Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Başkanı Mahmut Kerimov ile TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından Anlaşma ve Uygulama Protokolü imzalanmıştır.

http://www.science.gov.az

 

 


Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi

Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi (KAST) ile TÜBA arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü imzalanmak üzere TÜBA tarafından hazırlanan Anlaşma ve Uygulama Protokolü taslak metinleri 15-16 Ekim 2002 tarihlerinde Kudüs şehrinde yapılan AASA (Asya Bilim Akademileri Birliği) Genel Kurul toplantısı sırasında Prof. Dr. Namık Aras tarafından AASA Başkanı ve KAST Eski Başkanı Prof. Dr. Mu Shik Jhon’a incelenmek üzere elden verilmiştir. Söz konusu metinler KAST Başkanı Prof. Dr. In Kyu Han ve Prof. Dr. Engin Bermek tarafından 11 Mart 2003 tarihinde imzalanmıştır.

https://kast.or.kr


Bulgar Bilimler Akademisi

TÜBA ile Bulgar Bilimler Akademisi arasında bir Anlaşma ve Uygulama Protokolü Bulgar Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ivan Juchnovski ve TÜBA Akademi Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından 1 Nisan 2003 tarihinde Sofya’da imzalanmıştır.

http://www.bas.bg

 

 


Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Ukrayna Bilimler Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Boris E. Paton tarafından 27 Eylül 2004’te  imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

http://www.nas.gov.ua

 

 


Moğolistan Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Moğolistan Bilimler Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Moğolistan Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Chadraa tarafından 27 Ekim 2004 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

https://en.ac.mn


Afganistan Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Afganistan Bilimler Akademisi arasındaki Mutabakat Zaptı TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Afganistan Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Abdul Bari Rashed tarafından 28 Ekim 2004 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

https://asa.gov.af


Sırbistan Bilimler ve Sanatlar Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Sırbistan Bilimler ve Sanatlar Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü yazışma yoluyla yapılmıştır. Sırbistan Bilimler ve Sanatlar Akademisi Başkanı Prof. Dr. Nikola Hajdin ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından 30 Mart 2005 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

www.sanu.ac.rs


Karadağ Bilimler ve Sanatlar Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Karadağ Bilimler ve Sanatlar Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü Karadağ Bilimler ve Sanatlar Akademisi Başkanı Prof. Dr. Momir Durovic ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından 10 Mart 2005 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

www.canu.me


Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi

Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi’nden (MANU) ile TÜBA arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü, MANU Başkanı Akad. Cvetan Grozdanov ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından da 18 Haziran’da imzalanmıştır.

http://manu.edu.mk


Moldova Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Moldova Bilimler Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Moldova Bilimler Akademisi Başkanı Akademisyen Gheorghe Duca tarafından 5 Ekim 2007 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

www.asm.md


Gürcistan Ulusal Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Gürcistan Ulusal Bilim Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Gürcistan Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Tamaz Gamkrelidze tarafından 27 Mart 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

http://science.org.ge


Hindistan Ulusal Bilim Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Hindistan Ulusal Bilim Akademisi (INSA) arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü yazışma yoluyla yapılmıştır. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek tarafından 29 Mayıs 2008 tarihinde Ankara’da, INSA Başkanı Prof. Vijayan tarafından ise 13 Haziran 2008 tarihinde Yeni Delhi’de imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

https://insa.nic.in/

 


Kosova Bilimler ve Sanatlar Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Kosova Bilimler ve Sanatlar Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü yazışma TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek ve Kosova Akademisi Başkanı Akademisyen Rexhep Ismajli 10 Temmuz 2008 tarihinde  imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

www.ashak.org


Belarus Ulusal Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi ile Belarus Ulusal Bilim Akademisi arasındaki Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Yücel Kanpolat ve Belerus Ulusal Bilim Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mikhail Myasnikovich tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

https://nasb.gov.by

 


Pakistan Bilimler Akademisi

Pakistan Bilimler Akademisi ve TÜBA arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Akademi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Pakistan Bilimler Akademisi Başkanı Dr. Anwar Nasim, 17 Şubat 2015 tarihinden İslamabad Pakistan

www.paspk.org

 


Uluslararası Türk Akademisi

TÜBA ile Uluslararası Türk Akademisi arasında Bilimsel İşbirliği Anlaşması TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali tarafından 5 Mart 2015 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

http://twesco.org

 


TÜBA ile Tataristan Bilimler Akademisi arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Tataristan Bilimler Akademisi Prof. Dr. Myakzum Salakhov, 30 Nisan 2015 tarihinden Ankara’da İmzalanmıştır.

http://www.antat.ru

 


Bosna-Hersek Bilimler ve Sanatlar Akademisi

TÜBA ile Bosna-Hersek Bilimler ve Sanatlar Akademisi arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Bosna-Hersek Bilimler ve Sanatlar Akademisi Academician Milos Trifkovic, 24 Nisan 2015 tarihinde Lisbon’da imzalanmıştır.

www.anubih.ba

 


Kazakistan Cumhuriyeti Milli Bilimler Akademisi

TÜBA ile Kazakistan Cumhuriyeti Milli Bilimler Akademisi arasında Anlaşma TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, ve Kazakistan Cumhuriyeti Milli Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Murat Zhurynov, 29 Haziran 2015 tarihinde Astana’da imzalanmıştır.

http://nauka-nanrk.kz

 


TÜBA ile Kırgızistan Cumhuriyeti Milli Bilimler Akademisi arasında Anlaşma TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Kırgızistan Cumhuriyeti Milli Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Abdygany Erkebaev, 29 Haziran 2015 Tarihinde Astana / Kazakistan imzalanmıştır.

http://naskr.kg

 


Başkurtistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi

TÜBA ile Başkurdistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi arasında Anlaşma TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Vener Sultangulov, 29 Haziran 2015 tarihinde Astana /Kazakistan’da imzalanmıştır.

http://www.anrb.ru/

 


Sudan Milli Bilimler Akademisi

TÜBA ile Sudan Milli Bilimler Akademisi arasında Anlama ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Sudan Milli Bilimler Akademisi Prof. Dr. Mohamed H. A. Hassan, 2 Mart 2016 tarihinde Güney Afrika

http://snas.org.sd

 


Nepal Bilim ve Teknoloji Akademisi

TÜBA ile Nepal Bilim ve Teknoloji Akademisi arasında Anlaşma TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Nepal Bilim ve Teknoloji Akademisi Prof. Dr. Jiba Raj Pokharel tarafından 31 Mart 2016 tarihinde Katmandu Nepal’de imzalanmıştır.

https://nast.gov.np/

 


İslam Dünyası Bilimler Akademisi

TÜBA ile İslam Dünyası Bilimler Akademisi arasında Anlama TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve İslam Dünyası Bilimler Akademisi Prof. Dr. Abdel Salam Majali tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde Konya / Türkiye’de imzalamıştır.

www.iasworld.org

 


Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi

TÜBA ile Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Nguyen Quang Thuan tarafından 19 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

http://en.vass.gov.vn


Özbekistan Bilimler Akademisi

Anlaşma ve Uygulama Protokolü 20 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul'da TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Özbekistan Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Bekhzod Yuldashev tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

https://academy.uz/


Endonezya Bilimler Akademisi

TÜBA ile Endonezya Bilimler Akademisi arasında Anlaşma ve Uygulama Protokolü TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Endonezya Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Satryo S. Brodjonegoro tarafından 24 Temmuz 2022 tarihinde Cakarta'da imzalanmıştır.

https://aipi.or.id/