TÜBA, bilimsel çalışmalarda, iletişimde, eğitim ve öğretimde Türkçenin kullanılması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için 2002 yılında başlattığı Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Programı'nı geliştirerek sürdürüyor.

Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Programı çalışmaları Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü, Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü, Mühendislik Bilimleri Terimleri Sözlüğü ve Sağlık Bilimleri Terimleri Sözlüğü olmak üzere 4 ana alanda yürütülüyor.

Bu kapsamda; Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü, 2011 yılında internet sayfasından kullanıma sunuldu ve aynı yıl baskısı gerçekleştirildi. Mühendislik Terimleri Sözlüğü, Haziran 2015 tarihinde Programın internet sayfasından kullanıma sunuldu ve 2019 yılında baskısı gerçekleştirildi. Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü”nün “matematik, fizik ve astronomi” alanlarındaki çalışmaları tamamlandı ve 2019 yılı başında internet sayfasından kullanıma sunuldu.

Program kapsamında internet üzerinden kullanıma sunulan sözlüklere ve daha detaylı bilgiye internet sayfası olan http://terim.tuba.gov.tr/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Satınalmak için tıklayınız.