7. Geleneksel Kardiyovasküler Güncelleme Toplantısı:Artimi,Akut Koroner sendrom ve Kalp Yetmezliği

Değerli Meslektaşlarım,

20-21 Aralık 2013 tarihinde, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı himayesinde, “İstanbul Kardiyoloji Derneği” tarafından “VII. Geleneksel Kardiyovasküler Güncelleme Toplantısı: Aritmi, Akut Koroner Sendrom ve Kalp Yetmezliği” düzenlenecektir.

İstanbul Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında, İstanbul’un fethinin hemen ardından faaliyete geçen Zeyrek Medresesi ve daha sonra kurulan Sahn-ı Seman Medreseleriyle yüksek öğretime başlamıştır. 17 Şubat 1839’da “Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane” adını alarak İstanbul Tıp Fakültesi kurulmuştur. 23 Temmuz 1846’da, Avrupai tarzda bütün ilimlerin okutulacağı Darülfünun’un açılmasına karar verilmiştir. 20 Şubat 1870’de, ilk kez “Darülfünun-u Osmani” adıyla Üniversitemiz yeniden yapılanmıştır. Üçüncü evre 1874’de “Darülfünun-u Sultani” adını alarak ve yeni fakülteler eklenerek tamamlanmıştır. 1 Eylül 1900’da “Darülfun-u Şahane” adıyla yeni bir atılım yapılmıştır. 21 Nisan 1924 tarihinde genç Cumhuriyet İstanbul Darülfünun’un tüzel kişiliğini kabul etmiştir. 1933 reformu ile “İstanbul Üniversitesi” adı kabul edilerek ilk ve tek üniversite olarak eğitime başlanmıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde 1967 yılında doğmuş, o tarihten itibaren İstanbul Üniversitesi iki kardeş tıp fakültesi ile eğitim ve bilime katkılarını sürdürmeye devam etmiştir.

İç Hastalıkları Kürsüsü bünyesinde uzun yıllar hizmet veren Kardiyoloji Bilim Dalı, 1991 yılında ana bilim dalı olarak yeniden yapılanmış, İstanbul Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı gerek eğitim ve araştırma, gerekse hizmet çerçevesinde ülkemize önemli katkılar sağlamıştır. 1991’dan itibaren sırasıyla anabilim dalı başkanlığı yapan Sayın Prof. Dr. Güngür Ertem (vefat), Prof. Dr. Kemalettin Büyüköztürk (emekli), Prof. Dr. Önal Özsaruhan (emekli) ve Prof. Dr. Mehmet Meriç’i (emekli) bu vesile ile saygı ve minnetle, hayata veda eden hocalarımız kardiyolojinin kurucusu ve Türk Kardiyoloji Derneği onursal başkanı Sayın Prof. Dr. Remzi Özcan’ı, Sayın Prof. Dr. Kadri Işık’ı, Sayın Prof. Dr. Rasim Berkmen’i, Sayın Prof. Dr. Emir Özkan’ı ve Sayın Prof. Dr. Ferruh Korkut’u rahmet ve özlemle; emekli olan hocalarımız Sayın Prof. Dr. Ali Ekmekçi, Prof. Dr. Özen Güven, Prof. Dr. Yılmaz Nişancı, Prof. Dr. Nevres Koylan, Prof. Dr. Dursun Atılgan, Prof. Dr. Ercüment Yılmaz ve Uzm. Dr. Ömer Okur’u sevgi ve saygıyla anıyoruz.

2013 toplantımızda bir kez daha İstanbul Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda eğitimlerini tamamlayan ve kardiyolog ünvanını alan tüm arkadaşlarımızla yeniden kucaklaşma fırsatı bulacağımızı ve tüm aileyi bir arada göreceğimizi umuyoruz.

Toplantı İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi Beyazıt, İstanbul’da yapılacaktır. Toplantıya kardiyoloji ve iç hastalıkları asistanları, kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanları yanı sıra, aile hekimleri, ilgili bilim dalları hemşire ve teknisyenlerinin katılması planlanmıştır. Ara toplantı olarak 3 konuya odaklanılmıştır.

Toplantıya göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

 

Prof. Dr. Kâmil ADALET

Rektör Yardımcısı
İÜ Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı
İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı
Kongre Başkanı