TÜBA-Genç Akademi Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan

TÜBA-Genç Akademi Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan "Green Materials” Editör Kurulu’na Seçildi

TÜBA-GEBİP Üyesi ve İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan “Green Materials’ın Editör Kurulu’na seçildi.

Green Materials; 95.000 üyesi bulunan ve 1818 yılında kurularak dünyanın ilk profesyonel mühendis birliklerinden olan "Institution Civil Engineers” (ICE) tarafından yayımlanıyor.

Doç. Dr. Zeki Candan kimdir?
Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde dönem 2.si olarak 2003 yılında, yüksek lisans çalışmalarını 2007 yılında, doktora çalışmalarını ise 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans, doktora öğrenimi ve doktora sonrasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya ve Çin’de bulunan birçok üniversite ve araştırma kurumunu ziyaret ederek bilimsel araştırma ve incelemelerde bulundu, alanında dünyanın önde gelen bilim insanları ile bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi.

Bunlar arasında kompozit malzemeler/biyomalzemeler/yenilenebilir enerji alanında dünyanın en büyük laboratuvarı olarak ifade edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan The University of Maine, Advanced Structures & Composites Center – ASCC de yer alıyor.Candan ayrıca; 2005-2006 arasında MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği’nde Genel Sekreterlik görevini üstlenerek özel sektörde de çalıştı.

Doç. Dr. Zeki Candan, nanokompozitler / biyonanokompozitler, biyomalzemeler, nanoteknolojinin mobilya/ahşap/tutkal endüstrisindeki uygulamaları, biyoyapıştırıcılar, nanopartiküller ile güçlendirilmiş tutkal ve ahşap esaslı kompozit levha ürünleri, Endüstri 4.0, akıllı ürünler/akıllı imalat sistemleri/akıllı fabrikalar, biyoenerji, malzemelerin termal karakterizasyonu (DMTA, TMA, TGA, DTA, DSC), biyomalzemelerin tıp alanındaki uygulamaları konularında çok sayıda nitelikli uluslararası bilimsel makale, bildiri, proje, patent ve sanayi çalışmalarını gerçekleştirdi. Tüürkiye’de nanoteknolojinin ahşap endüstrisindeki uygulamaları üzerine ilk doktora çalışmalarını yapan Doç. Dr. Candan, aynı zamanda ülkemizde bahsi geçen alanlarda araştırmalar yapan ilk Nanoteknoloji Laboratuvarı ile Termal Analiz Laboratuvarı’nın kurulmasında önemli katkılar sundu. Yapmış olduğu Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları; çevreci, yüksek performanslı, mukavemetli, formaldehit emisyonu azaltılmış, antibakteriyel, boyutsal stabilizasyonu yüksek, yanmaya ve biyolojik etmenlere karşı direnci yüksek ahşap/ahşap esaslı kompozit levha ürünleri ile mobilya komponentlerinin geliştirilmesine katkı sunuyor. Diğer bir yandan; nanoselüloz ve nanolignin gibi lignoselülozik biyonanomalzemelerin tıp, ilaç, enerji, kompozit, gıda, elektronik alanlarındaki uygulamaları üzerine Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları devam ediyor.

2006-2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde, 2018 yılından itibaren de İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa’da çalışmalarını yürüten Doç. Dr. Zeki Candan 2019 yılında TÜBA-GEBİP Ödülü’nün sahibi oldu.