TÜBA ve TÜBİTAK, Özbekistan Aziz Sancar Burs Programı Protokolü İmzalandı

TÜBA ve TÜBİTAK, Özbekistan Aziz Sancar Burs Programı Protokolü İmzalandı

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve TÜBA Asli Üyesi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Özbekistan Aziz Sancar Burs Programı Protokolü’nü TÜBA’nın 59. Genel Kurulunda imzaladı.

Protokole göre; yılda en fazla 8 Özbekistanlı araştırmacının Türkiye’de doktora sırasında ve doktora sonrasında yapacakları araştırma çalışmaları TÜBA-TÜBİTAK Özbekistan Aziz Sancar Burs Programı yoluyla desteklenecek.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker Prof. Sancar’ın Özbekistan’a yaptığı ziyaretler sonrasında Akademi’den Özbekistan’a yönelik gençlere destek verilmesi konusunda talebi olduğunu söyledi ve  “Hocamız bu talebi Prof. Mandal ve bana özellikle dile getirmişti. Biz bu rica doğrultusunda çalışmalarımızı tamamladık ve nihayetinde doktora ve doktora sonrası programımızı açıklıyoruz. Bu vesile ile hocamızın bu öngörüsü ve kadirşinaslığına ve ayrıca TÜBİTAK Başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.  

TÜBİTAK Başkanı Prof. Mandal ise, Aziz Hoca ile  yakın zamanda Özbekistan’daki iş birlikleri potansiyeli, özellikle genç bilim insanlarına karşı iş birliğinin artırılabileceği konularıyla ilgili sürekli bir istişareleri olduğunu dile getirdi ve TÜBİTAK için Özbekistan’la ilk kez uygulanacak olan bu program bursiyerleri TÜBA üyelerinin danışmanlığında yürütecek dedi.

Türkiye ve Özbekistan özelinde doktora ve üstü bilimsel ve teknolojik iş birliğinin teşvik edilmesi için hazırlanan program, TÜBA Üyesi, Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adını taşıyor. Program; doktora sırasında ve sonrasında temel bilimler; biyoloji, fizik, kimya, matematik, moleküler biyoloji ve genetik, mühendislik bilimleri, astronomi, yer ve uzay bilimleri, bilgi teknolojileri, tarımsal bilimler; tarım, gıda, hayvancılık, veterinerlik, sosyal bilimler alanında ise uluslararası ilişkiler, siyasi tarih ve eğitim bilimleri alanında yapılacak araştırmaları destekliyor.