TÜBA GEBİP Üyesi Doç. Dr. Başar IEEE Onur Üyesi Seçildi

TÜBA GEBİP Üyesi Doç. Dr. Başar IEEE Onur Üyesi Seçildi

2017 TÜBA GEBİP Ödülü sahibi ve Koç Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Başar, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (The Institute of Electrical and Electronics Engineers - IEEE) Onur (Fellow) Üyesi seçildi.

Her yıl sınırlı sayıda IEEE üyesine ilgili alanlardaki olağanüstü katkıları neticesinde verilen IEEE’nin en yüksek ve prestijli derecesine hak kazanan Dr. Başar,  gelecek nesil telsiz iletişim ağlarının tasarımına yönelik katkılarından ötürü Türkiye’nin en genç IEEE Onur üyelerinden biri oldu.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (The Institute of Electrical and Electronics Engineers - IEEE), elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kâr amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonu. IEEE'nin 160 ülkede 430.000'den fazla üyesi bulunuyor.

Doç. Dr. Ertuğrul Başar kimdir?
Lisans derecesini 2007 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise sırasıyla 2009 ve 2013 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden aldı. Dr. Başar, 2011-2012 yıllarında Princeton Üniversitesi (ABD), Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. 2009-2018 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde görev yaptı.

Dr. Başar geçtiğimiz yıllarda çok sayıda dergide Yardımcı/Kıdemli Editör olarak görev yaptı: IEEE Communications Letters (2016-2022), IEEE Transactions on Communications (2018-2022), Elsevier Physical Communication (2017-2020) ve IEEE Access (2016-2018). TÜBA Genç Akademi Üyesi (2017) olan Dr. Başar Türkiye’nin en genç IEEE Fellow’larından biridir. 130’un üzerinde uluslararası dergi makalesi olan Dr. Başar’ın ilgili yayınları 10.000 civarında atıf aldı.

Araştırma alanları arasında 5G sonrası ve 6G telsiz iletişim ağları, haberleşme teori ve sistemleri, uyarlanabilir akıllı yüzeyler, indis modülasyonu ve haberleşme için sinyal işleme bulunan Doç. Dr. Ertuğrul Başar, halen Koç Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde çalışmalarına devam ediyor.