TÜBA & AIPI Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

TÜBA & AIPI Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

TÜBA ve Endonezya Bilimler Akademisi (Indonesian Academy of Sciences - AIPI) arasında Akademik İş Birliği Protokolü Cakarta’da imzalandı.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve AIPI Başkanı Prof. Dr. Satryo S. Brodjonegoro’nun Endonezya ve Türkiye arasında bilimsel iş birliğini inşa etmek ve geliştirmek üzere attıkları imzalar sayesinde her iki ülkenin bilim kurumları ve topluluklarının ortak program ve projeler gerçekleştirilebilmesinin önü açıldı.

Bilim, teknoloji, beşeri bilimler, tıp ve sosyal bilimler dahil olmak üzere tüm akademik alanları kapsayan anlaşmayla; sempozyum, konferans, çalıştay ve ikili bilimsel toplantılar ile bilim insanı değişimi, bilgi ve yayın alışverişi vb. konularda da mutabakat sağlandı. Ayrıca bilimsel bilgi ve deneyim alışverişinin yanı sıra ekonomik büyüme ve istihdam yaratılmasını sağlayacak olan ileri araştırmaları ticari uygulamalara dönüştürmek amacıyla iş birliği teşvik edilecek.

AIPI, bilim ve teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda hükümete ve halka görüş, öneri ve tavsiye vermek üzere 1990 yılında kuruldu. Temel bilimler, tıp, mühendislik bilimleri, sosyal bilimler ve kültürel çalışmaları kapsayan beş alandan oluşan akademi, Bilimsel konferanslar, yayınlarla, diğer yandan ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirerek bilimi teşvik etmeyi amaçlıyor.