Geleneksel TÜBA-GEBİP Yıllık Değerlendirme Toplantısı

Geleneksel TÜBA-GEBİP Yıllık Değerlendirme Toplantısı

TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) Yıllık Değerlendirme Toplantısı, Balıkesir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Araştırmalarıyla ön plana çıkan genç bilim insanlarını ödüllendiren ve Türkiye’de yapacakları nitelikli araştırmaları teşvik eden GEBİP’le üstün başarılı genç bilim insanları üç yıl boyunca mali ve akademik olarak destekleniyor. TÜBA Genç Akademi’nin doğal üyesi de olan ödül sahibi bilim insanları, akademik etkinliklerinin sunum ve değerlendirilmesini içeren Geleneksel TÜBA-GEBİP Yıllık Değerlendirme Toplantısıyla Balıkesir Üniversitesi ev sahipliğinde Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde bir araya geldi.

39 TÜBA Üyesi 57 TÜBA Genç Akademi Üyesi ile bir araya geldi
Toplantı, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ile Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş'un açılış konuşmalarıyla başladı ve ardından TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Okyay Kaynak’ın “21. Yüzyılda Bilim, Teknoloji ve Endüstri” konulu Genç Akademi Konferansıyla devam etti. Programın ikinci günü GEBİP Ödül sahibi genç bilim insanları, gün boyunca Fen Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri, Sosyal Bilimler alanında toplam altı eş zamanlı oturumda bilimsel projelerine ve son bir yılda yürüttükleri çalışmalarına ilişkin sunumlarını yaptı. Oturumlarda projelerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesiyle ilgili konular ele alındı. Ardından tüm ödül sahipleri ve akademi üyelerinin katılımıyla genel bir değerlendirme oturumu yapıldı. Oturumlara öğretim elemanları ve öğrenciler de katıldı.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, değerlendirme toplantılarının genç bilim insanları için önem taşıdığını söyledi. Şeker, GEBİP'in ülkenin bilimsel arenada ortaya koyduğu rekabete yeni ve nitelikli insan gücü sağlamak konusunda bir destek programı olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Bu konuda uluslararası bir rekabet söz konusu. Bilim insanlarımız, GEBİP Ödül sahibi üyelerimiz, kısacası ülkemizin dört bir yanındaki ve yurt dışındaki akademisyenlerimiz uluslararası ciddi çalışmalara imza atıyor. Uluslararası alanda başımızın dik olması bizlerin gayretine, çabasına bağlı. 'Milli teknoloji hamlesi' şeklinde tanımladığımız; bağımsızlığımızı, en temel bir ekonomik güçle ayakta durmamızı sağlayacak olan bilimsel çabalarımızın bol ve bereketli olmasını diliyorum." dedi. Başkan Şeker ayrıca 2022 TÜBA-TÜBİTAK Ödülleri'nin 28 Aralık'ta düzenlenecek törenle sahiplerine tevdi edileceği bilgisini de verdi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da ülkeleri kalkındıran, geliştiren, gelişmesini sürekli kılan en önemli unsurun bilim olduğunu vurguladı. Bilime yatırım yapanın gelecekte söz sahibi olacağını anlatan Şıldak "TÜBA, TÜBİTAK ile birlikte ülkemizin medarı iftiharı olan, bu alanda özerk yapısıyla bilime, ilime, irfana destek veren, yol gösterici bir pozisyonda bulunuyor." diye konuştu. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ise TÜBA'nın yıllık değerlendirme toplantısına ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

TÜBA-GEBİP Yıllık Değerlendirme Toplantısı Burhaniye ve çevresinde düzenlenen sosyal programla sona erdi.