2022 TÜBA Yaz Okulu

2022 TÜBA Yaz Okulu

TÜBA tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteğiyle hazırlanan Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği (TDUBAB) “Temel Bilimler ve Akademik Hayatın Gereksinimleri” Yaz Okulu TÜBA Rabi Medrese’de gerçekleştirildi.

Türk dünyasından 24 bursiyer katıldı.
TÜBA Uluslararası Yaz Okulunda yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası çalışmalarını yürüten akademisyenler yer aldı. Tematik dersler bilim ve akademi dünyasının önemli başlıklarından olan yaratıcı yayınlar, araştırma teknikleri, bilimde şüphe, eleştirel yaklaşımlar,  akademide dürüstlük ve akademik etik konularıyla desteklenen Yaz Okulu’na Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan ve Türkiye’den 24 bilim insanı katıldı.

Yaz Okulumuz her yıl yepyeni köprüler kuruyor, bilimsel iş birliklerine vesile oluyor.
Programın açılışında konuşan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  TÜBA Yaz Okulu’nun 2017 yılından bu yana “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İşbirliği” temasıyla düzenlendiğini hatırlattı ve “2022, Birleşmiş Milletler tarafından Sürdürülebilir Kalkınma için Uluslararası Temel Bilimler Yılı (IYBSSD2022) ilan edildi. Bu kapsamda TÜBA Akademi Konseyi olarak Yaz Okulu'nun konusunu temel bilimler, başlığını ise ‘Temel Bilimler ve Akademik Hayatın Gereksinimleri’ olarak değiştirdik. Çok sayıda TÜBA Üyesiyle birlikte Türkiye’nin farklı üniversite ve kurumlarından bilim insanları Yaz Okulu öğrencilerimizle buluştu. Dördüncü kez düzenlediğimiz Türk dünyası, kardeş ve yakın ülkelerin bilim insanları ve uzmanları arasındaki iş birliğine katkı sağlamayı amaçlayan Yaz Okulumuz her yıl yepyeni köprüler kuruyor, bilimsel iş birliklerine vesile oluyor. Bu iş birliğinin güçlenmesi hepimiz için umut vadediyor." dedi.

TÜBA Asli Üyesi ve ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev ise konuşmasına TÜBA Rabi Medrese’nin Osmanlı akademik hiyerarşisi içinde en üst noktayı temsil eden Süleymaniye Külliyeleri içinde yer aldığı bilgisini vererek başladı ve  Akademi’nin Encümen-i Dâniş’e dayanan tarihi detayları hakkında konuştu. TÜBA Yaz Okulu’nun Covid-19 küresel salgını dolayısıyla iki yıldır yapılamadığını hatırlatan Prof. Yurdusev, 2022 yılında yeniden bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Prof. Yurdusev Yaz Okulunda “Basic Science for Information and Communication Technologies, Space Technologies and Turkey, The Importance of Basic Sciences in Life” gibi 18 başlıkta ders açıldığını söyledi.

Beş gün süren  programda TÜBA Asli Üyeleri; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Arslan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Umran Savaş İnan, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ercan Öztemel, ODTÜ’den Prof. Dr. Bilge Demirköz, Kadir Has Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nihat Berker, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Ersöz, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kadriye Arzum Erdem Gürsan ve Prof. Dr. Ekrem Savaş Yaz Okulu’nun eğitmenleri arasında yer aldı. Ayrıca YTÜ’den Prof. Dr. Taylan Yetkin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Bursa Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet İşleyen, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) Doç. Dr. Ahmet Aygün, Karabük Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lokman Kuzu da bursiyerlere ders verdi.

Yaz Okulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından bursiyerlere sertifika takdimi ve ardından Boğaz Gezisi ile sona erdi.