TÜBA-GEBİP Ödülleri 2024 Yılı Başvuruları Uzatıldı

TÜBA-GEBİP Ödülleri 2024 Yılı Başvuruları Uzatıldı

TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (TÜBA-GEBİP) programı 2024 yılı ödül başvuruları gelen talepler üzerine 1 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı.

2001 yılında başlatılan TÜBA-GEBİP ödül programı doğrultusunda farklı bilim disiplinlerden 644 üstün başarılı genç bilim insanı ödüllendirildi. Asli görevleri arasında toplumda bilimsel yaklaşım ve düşüncenin yayılmasını sağlamak, genç bilim insanlarını teşvik etmek, bilimin öneminin ülke kamuoyunca takdir ve kabulünü sağlamak ve bilim insanlığını özendirmek için ödüller vermek olduğunu hatırlatan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, TÜBA, ödül sahiplerini Akademi paydasında bir araya getirdiğinin altını çizdi.

Üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla yürütülen TÜBA-GEBİP’in gelenekselleştiğine dikkat çeken Başkan Şeker, TÜBA-GEBİP dahilinde dördüncü kez sahibini bulacak olan “Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Eczacılık GEBİP Özel Ödülü”nün “eczacılık alanında bilimsel araştırma, proje ve çalışmaları” olan bilim insanına takdim edileceğini de bildirdi. TÜBA-GEBİP Ödülü sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl için 125.000 TL’nin yanı sıra ayrıca her yıl, tez aşamasındaki lisansüstü çalışmalarında kullanılmak üzere 25.000 TL, uluslararası nitelikteki bilimsel çalışmaları kapsamında düzenleyecekleri ulusal ve uluslararası toplantılar için ise 20.000 TL’ye kadar ilave mali destek ve Akademi üyelerimizce bilimsel danışmanlık desteği sağlanıyor. İlk 3 yıldan sonraki 5 yıl boyunca yılda bir kez yurt dışı bilimsel toplantılara ve etkinliklere katılım desteği olarak Avrupa ülkeleri için 25.000 TL, Avrupa dışı ülkeler için 35.000 TL veriliyor.

TÜBA-GEBİP Başvuruları için: https://bit.ly/3u3sCRf