TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında ihdas ettiği Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne 2023 yılı için aday gösterme süreci başlamıştır. Aday gösterme 22 Mayıs 2023’e kadar sürecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle, sahiplerine tevcih edilen “TÜBA Akademi Ödülleri” bütün bilim insanlarına açık ve her yıl;

1) Fen ve Mühendislik Bilimleri,
2) Sağlık ve Yaşam Bilimleri,
3) Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere; farklı bilim alanlarında aday gösterilenlere her kategoride bir ödül olarak veriliyor.

Her yıl bir tanesi dönüşümlü olarak üç kategori arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye’yle ilgili, bağlantılı çalışmaları olan bilim insanlarına verilen Ödül, 2023 yılı için Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde takdim edilecek.

Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkıları, üç ödül alanından oluşturulan TÜBA Ödül Komitelerince yerli ve yabancı hakem görüşleri alınarak değerlendirilecek ve ardından Komitelerin önerileri Akademi Konseyi’ne sunulacak ve ödül sahipleri Akademi Konseyi tarafından belirlenecek. Akademi Ödülü Madalyası, Akademi Ödülü Beratı ve takribi 30.000 ABD Doları tutarındaki parasal ödüller, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek olan törenle sahiplerine tevcih edilecek.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne TÜBA üyeleri, Türkiye’deki üniversite rektörlükleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri, Akademiler arası çatı kuruluşlar ve YÖK, TÜBİTAK ve TÜSEB benzeri bilimsel kuruluşlar bilim insanlarını aday gösterilebilmektedir. Ancak, Akademi Ödüllerine önerilen bilim insanlarının son üç yıl içinde Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarınca ulusal ve/veya uluslararası düzeyde verilmiş olan bir başka bilim ödülü almamış olması gerekiyor. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemez.

Program Sorumlusu: Nihal Tamgüç (#179)
e-posta: akademi.odulu@tuba.gov.tr 
Telefon: +90 312 442 72 36 (#179)