TÜBA’nın Türkiye kaynaklı üretilmiş doktora tezlerini ödüllendirmek adına ihdas ettiği “TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülü” başvuru süresi uzatıldı, son gün 27 Şubat 2023.

TÜBA olarak 2019 - 2022 yıllarında paydaşı olduğumuz  dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST'in öncelikli alanları arasında sayılan;

1- Teknoloji ve Tasarım (Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Otonom Sistemler, Robotik ve Mekatronik Sistemler, Modelleme ve Simülasyon Teknolojileri, Enerji, Hibrit ve Elektrikli Araç Teknolojileri, Hava, Uzay ve İnsansız Sualtı Sistemlerine Yönelik Teknolojiler),

2- Bilgi ve İletişim Teknolojileri (Siber Güvenlik ve Kriptoloji dahil),

3- Eğitim, Sağlık, Tarım ve Ekoloji Teknolojileri ve Biyoteknoloji alanlarında, ayrıca;

4- Milli Teknoloji Hamlesi’nin Uluslararası İlişkiler, Kalkınma Politikaları, Eğitim Yaklaşımları, Güvenlik Politikaları konularını içeren Sosyal Bilimler alanında; yazılan ülkemiz kaynaklı üretilmiş doktora tezlerini ödüllendirmek adına “TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülü”  ihdas edilmiştir.

Bu ödüle TEKNOFEST yarışma alanlarına yönelik TÜBA tarafından her yıl açıklanan tematik program ile ilgili konu başlıklarını içeren YÖK doktora tezlerinin yazarları bireysel olarak başvurabilirler. Başvurular t3kys.com adresi üzerinden online alınacaktır. Ayrıca başvurular, adayların kendileri tarafından yapılabileceği gibi TÜBA Üyeleri ile YÖK, TÜBİTAK, TÜSEB ve Üniversite Rektörlükleri tarafından da öneriler yapılabilmektedir.

Ödül başvurularının 2020-2021-2022 yıllarında yapılmış/son başvuru günü olan 10 Şubat 2023 tarihine kadar savunması tamamlanmış olan yukarıda tanımlanmış özgün tematik konulara yönelik Türkiye’de üretilmiş doktora tezlerinden olması gerekmektedir.

Ödül kapsamında TEKNOFEST'in öncelikli alanları arasında sayılan konularda yapılan doktora tezleri bilimsel değerlendirme süreçleriyle değerlendirilecek ve birinci olan tez yazarına 50.000, ikinciye 40.000 ve üçüncüye ise 30.000 Türk Lirası ödül verilecektir.

Adaylar, başvuru formu, başvuru gerekçesi, Türkçe özgeçmişleri, ulusal ve uluslararası bilimsel faaliyetleri, tezin tam sureti, tezin YÖKSİS kayıt bilgileri ve tezden çıkan yayınların listesi ile tezin amacı, bilimsel etik izni, tezin yöntemi, tezin paydaşları, tezin yürütüldüğü enstitü bilgileri (tezin Türkiye’deki kurumlarda çalışıldığına ve yürüttüğüne dair belgelendirme) ile başvuru yapabileceklerdir.

TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri başvuruları 27 Şubat 2023 tarihine kadar sürecek.

Adaylar https://t3kys.com/tr adresi üzerinden sisteme kayıt yaptırarak başvurularını gerçekleştirebilir.

Program Sorumlusu: Gökçen ORAL (#168)
e-posta: gokcen.oral@tuba.gov.tr