Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri Aday Gösterme Süreci Başladı

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri Aday Gösterme Süreci Başladı

TÜBA’nın bilim insanlarını onurlandırmak, Türkiye’nin bilimsel gelişimi ile Türk bilim camiasının dünya bilim camiasıyla ilişkilerinin ve iş birliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla ihdas ettiği “Uluslararası Akademi Ödülleri”ne aday gösterme süreci için son gün 25 Nisan 2023.

Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketi sebebiyle geçtiği bu zor günlerde bilimin altını bir kez daha çizen TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, esasen bizi ayakta tutacak olan bilimin esaslarına sadık olmaktır dedi. Yaşanan büyük afetin yaralarının hızla sarılacağından kuşku duymadığını ifade eden Prof. Şeker diğer yandan mücadelenin bir parçasının da bilimsel çalışmaları sürdürmek olduğunu söyledi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker Uluslararası Akademi Ödülleri için başvuruların başladığını belirtti ve 2022 yılında TÜBA Akademi Ödüllerine San Diego Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Joseph Wang’ın, İsrail Hebrew Üniversitesi’nden Prof. Dr. Amnon Cohen’in, Nanyang Technological Üniversitesi Lee Kong Chian Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Joseph Jao-Yiu Sung’ın layık görüldüğünü hatırlattı. Ödüllerin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek olan törenle sahiplerine tevcih edileceğini söyledi.

2023 yılı için Türkiye bağlantılı ödül Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında tevcih edilecek.
Prof. Şeker sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu güzide Ödül Programımızda bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonumuzla, özgün, öncü ve çığır açıcı bilimsel çalışmalarıyla temayüz etmiş bilim insanlarını onurlandırmak üzere bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık ve başvurularımızı bugün itibarıyla almaya başladık. Programımızın tüm aşamaları kurumumuz için oldukça meşakkatli fakat bir o kadar da heyecan verici diyebilirim. Dünyanın herhangi bir yerinde çalışan, emek veren, başarısı takdir edilen her bir bilim insanı çok değerli ve yine her biri tüm insanlık için yeni umutlar anlamına geliyor. Biz bütün program ve projelerimizi bu motivasyonla yürütüyoruz, dolayısıyla her anlamda çok titiz ve özenli davranıyoruz. Sorumluluğumuz büyük elbette ama üstesinden gelebilmek için tüm olanaklara sahibiz. Bu yıl aday olan bilim insanlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.” dedi. Prof. Şeker ayrıca; Ödüllerden biri her yıl üç alan arasında dönüşümlü olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye’de çalışan ya da Türkiye’yle ilgili, bağlantılı bilimsel çalışmaları olan yurt dışındaki bilim insanlarına verildiğini vurguladı ve 2023 yılı için Türkiye bağlantılı ödülün Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında tevcih edileceği bilgisini verdi.

Akademi Ödülü Madalyası, Akademi Ödülü Beratı ve takribi 30.000 ABD Doları tutarındaki parasal ödülden oluşan TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri; bütün bilim insanlarına açık ve her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere; farklı bilim alanlarında aday gösterilenlere her kategoride bir ödül olarak veriliyor. TÜBA üyeleri, Türkiye’deki üniversite rektörlükleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri, Akademiler arası çatı kuruluşlar ve YÖK, TÜBİTAK ve TÜSEB benzeri bilimsel kuruluşlarca aday gösterilen bilim insanları Ödül Programının Komitelerince yerli ve yabancı hakem görüşleri alınarak değerlendiriliyor.

Başvuru için: http://bit.ly/3XEVW97