TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2022 Yılı Başvuruları Başladı

TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2022 Yılı Başvuruları Başladı

TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (TÜBA-GEBİP) ve TÜBA Bilimsel Telif Eser Ödülleri (TÜBA-TESEP) Programları için 2022 yılı ödül başvuruları için son gün 21 Şubat 2022.

2001 yılından bu yana yürütülen TÜBA-GEBİP kapsamında farklı bilim alanlarından 576 üstün başarılı genç bilim insanı; 2008’den beri yürütülen TÜBA-TESEP kapsamında ise 219 Türkçe bilimsel eserin ödüllendirildiğini anımsatan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bilim insanlarına sahip olmak ülkemiz adına onur verici, kendileriyle gurur duyduğumuzu öncelikle belirtmek isterim dedi ve şu şekilde devam etti: 2022 yılı için TÜBA-GEBİP başvurularımız başladı. 21 yıldan bu yana süre gelen TÜBA-GEBİP Ödül Programı, başvuru ve değerlendirme süreçleri açısından oldukça zorlu bir maraton. Fakat bilim insanlarımız bu zorlu süreci ülkemizi gururlandıracak düzeyde bir başarıyla göğüslüyorlar. Mali ve akademik açıdan TÜBA olarak genç bilim insanlarımızın yanında olmak asli sorumluluklarımızdan, gelecek adına umutlarımızı çok daha fazla yeşerten bilim insanlarımızın bu yıl da önemli çalışmalara imza atacağından eminiz.” dedi.

Türkiye’de bilimin tüm alanlarını kapsayan bir bilimler akademisi olarak; bilimin öneminin ülke kamuoyunca takdir ve kabulünü sağlamak ve bilim insanlığını özendirmek adına ödüller vermeye devam ediyoruz diyen TÜBA Başkanı Prof. Şeker açıklamasına; Akademi’nin görevleri ve vizyonu gereği; bilimsel konularda ve bilimsel önceliklerin saptanması amacıyla inceleme ve danışmanlığın yanı sıra toplumda bilimsel yaklaşım ve düşüncenin yayılmasını sağlamak üzere çalışmaların hızla sürdüğünü de ekledi.

TÜBA-TESEP Ödülleri konusunda da konuşan Prof. Şeker;  Ödül Programı’na, üniversitelerde her seviyede okutulan ya da okutulması/yararlanılması mümkün telif eserler için başvurulabildiği bilgisini verdi. Geçtiğimiz yıllarda TÜBA Şeref üyeleri Mehmet Genç, Halil İnalcık, Kemal Karpat ve Fuat Sezgin adına ihdas edilen Özel Ödüllerin devamı ve yenilerinin ihdas edilmesiyle ilgili kararın önümüzdeki günlerde Akademi Konseyi tarafından verileceğini söyledi. Prof. Şeker TÜBA TESEP Ödüllerine olan ilginin Türkçe eser yazımı adına oldukça heyecan verici olduğunu da ifade etti.

TÜBA-GEBİP Ödülü sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl için 30.000 TL’nin yanı sıra ayrıca her yıl, tez aşamasındaki doktora öğrencilerinin çalışmalarında kullanılmak üzere 10.000 TL, uluslararası nitelikteki bilimsel çalışmaları kapsamında düzenleyecekleri ulusal ve uluslararası toplantılar için ise 6.000 TL’ye kadar ilave mali destek ve Akademi üyelerimizce bilimsel danışmanlık desteği sağlanıyor. İlk 3 yıldan sonraki 5 yıl boyunca yılda bir kez yurt dışı bilimsel toplantılara ve etkinliklere katılım desteği olarak Avrupa ülkeleri için 10.000 TL, Avrupa dışı ülkeler için 15.000 TL veriliyor. TESEP kapsamında ise; telif eserler için 25.000 TL ve Kayda Değer Eser Ödülü (Mansiyon) olarak ise telif eserlerde 10.000 TL parasal ödül veriliyor.

TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP Başvuruları için: https://bit.ly/3KbcgJw - https://bit.ly/33uwyNd