TÜBA, bilimsel çalışmalarda, iletişimde, eğitim ve öğretimde Türkçenin kullanılması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için 2002 yılında başlattığı Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi’ni geliştirerek sürdürmektedir.

Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi çalışmaları Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü, Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü, Mühendislik Terimleri Sözlüğü ve Tıp Terimleri Sözlüğü olmak üzere 4 ana alanda yürütülmektedir. Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü, 2011 yılında projenin internet sayfasından kullanıma sunulmuş ve basımı yapılmıştır. Mühendislik Terimleri Sözlüğü, Haziran 2015 tarihinde projenin internet sayfasından kullanıma sunulmuş olup basım öncesi yayına hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü”nün “matematik, fizik ve astronomi” alanlarındaki çalışmaları tamamlanmış ve 2019 yılı başında projenin internet sayfasından kullanıma sunulmuştur.

Proje kapsamında internet üzerinden kullanıma sunulan sözlüklere ve proje hakkında daha detaylı bilgiye projenin internet sayfası olan www.tubaterim.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Satın almak için tıklayınız