TÜBA-Doğal Gaz Webinarı

TÜBA-Doğal Gaz Webinarı

TÜBA Enerji Çalışma Grubu tarafından 8-9 Ekim tarihlerinde iki gün şeklinde programlanan "Doğal Gaz Çalıştayı ve Paneli" zoom üzerinden gerçekleştirildi ve ilgilenen herkesin takip edebilmesi için YouTube kanalından canlı olarak paylaşıldı.


2020 Nobel Ödülleri Açıklandı

2020 Nobel Ödülleri Açıklandı

2020 Nobel Tıp Ödülü, hepatite karşı mücadelede önemli katkılar sağlayan üç bilim insanı Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice'a, Fizik Ödülü kara deliklerin keşfine katkı sağlayan çalışmalarından dolayı İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose, Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı gök bilimci Andrea Ghez arasında paylaştırıldı. 7 Eylül 2020’de açıklanan 2020 Nobel Kimya Ödülü ise genom düzenleme yöntemi geliştiren Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna'a verildi. 8 Ekim’de açıklanan Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi ABD'li şair Louise Glück’ün, 9 Ekim günü açıklanan Barış Ödülü’ne  Dünya Gıda Programı, 12 Ekim’de açıklanan Ekonomi Ödülü’ne ise ABD’li Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson layık görüldü.

 

 KOVİD-19'u Ağır Geçirenlerin Genetik Şifresi Çözüldü

KOVİD-19'u Ağır Geçirenlerin Genetik Şifresi Çözüldü

TÜBA Üyesi ve Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Tayfun Özçelik'in yönetim kurulu üyesi olduğu ve dünya genelinde 50 genetik merkezi araştırmacılarından kurulan "Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu" ağır hastalar üzerinde yaptığı araştırma, kronik rahatsızlığı olmamasına rağmen yoğun bakımda tedavi görenlerin genetik yapısının, virüse karşı savaşan "tip I interferon" isimli protein grubunu üretemediğini ortaya çıkardı. Araştırmanın sonuçları, Science dergisinde yayınlanan iki makale ile bilim dünyasına duyuruldu.