TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Açılan’a, L'Oréal&UNESCO’dan  “Bilim Kadınları İçin 2018 Ödülü”

TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Açılan’a, L'Oréal&UNESCO’dan “Bilim Kadınları İçin 2018 Ödülü”

2017 yılı TÜBA-GEBİP Ödülü sahibi ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceyda Ayhan Açılan, L'Oréal’in Türkiye’de 16 yıldır UNESCO iş birliği ile sürdürdüğü “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamında belirlenen 2018’in bilim kadınları arasında yer aldı.

Burs kazanan bilim kadınları, akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, bilimsel yeniliği ve sürdürülebilirliği gibi kriterler göz önüne alınarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu bağımsız jürisi tarafından seçildi.

Malzeme Bilimleri kategorisinde; Bilkent Üniversitesi, Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nden Dr. Serim Kayacan İlday, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Sündüs Erbaş Çakmak ve İstanbul Medipol Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Yasemin Yüksel Durmaz, Yaşam Bilimleri kategorisinde; Koç Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden Dr. Ceyda Açılan Ayhan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Enformatik Enstitüsü Sağlık Bölümü’nden Dr. Nurcan Tunçbağ ve İstinye Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Selvi Durmuş Erim 2018’in bilim kadınları olarak belirlendi.

L'Oréal Türkiye’nin kadınların bilime olan katkısına, bilimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi ve rol modeller oluşturmayı hedefleyen programında, “Yaşam Bilimleri” ve “Malzeme Bilimleri” kategorilerinde seçilen genç ve yetenekli 6 bilim kadınının her birine, araştırmalarında kullanılmak üzere 50 Bin TL burs veriliyor.

İlgili Fotoğraflar