TÜBA’dan Kastamonu’da “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu”

TÜBA’dan Kastamonu’da “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu”

TÜBA tarafından  “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu”da düzenlenecek olan “Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği (TUBAB) - Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu” için son aday gösterme tarihi 9 Haziran. 

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, TÜRKSOY tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Kastamonu’nun seçilmesinin ilimiz, ülkemiz ve Türk Dünyası bakımından önemli bir olay olduğunu ve bu kapsamda yapılacak etkinliklere katkı ve destek vermenin de önemli olduğunu söyledi. Prof. Acar, sözlerine şöyle devam etti: “TÜBA olarak, TÜRKSOY tarafından “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilen Kastamonu’da bazı bilimsel etkinlikler düzenleme kararı aldık. Bu kapsamda, 2015 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Başkurdistan ve Tataristan Bilimler Akademileri ile Uluslararası Türk Akademisi tarafından Astana’da kurulan “Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği”nin geçen yıl tarafımızdan yürütülen dönem başkanlığı sırasında, İstanbul’da TÜBA-Rabi Medrese’de düzenlediğimiz ve oldukça verimli geçen beş günlük Yaz Okulu’muzun ikincisini, bu yıl “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” organizasyonu kapsamında Kastamonu’da gerçekleştireceğiz. Kardeş, komşu ve yakın ülkelerin bu alanda çalışan akademisyenleri, bilim insanları ile profesyonellerinin katılacağı Yaz Okulu’muzla, hem Türk Dünyası Kültür Başkenti geleneğine, hem de kardeş ve yakın ülkelerin bilim insanları ve uzmanları arasındaki iş birliğine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

“TUBAB’a üye akademiler ile bölge akademilerince önerilecek bilim insanları, kamu ve özel sektördeki genç uzmanlar, lisansüstü öğrencileri ile ve uluslararası ilişkiler ve hukuk alanında birikime sahip genç akademisyenler için planlanan Yaz Okulu; “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu” organizasyonu kapsamında Kastamonu Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. “Uluslararası hukuk düzeninin temelleri, Teknoloji, kalkınma ve çevre alanlarında iş birliği, Bilim diplomasisi ve uluslararası bilimsel iş birliği, Anlaşmazlıkların dostane çözümü, Uluslararası kuruluşlar ve iş birliği, Bölgesel sorunlar” gibi konulara ait dersler, uzman ve deneyimli akademisyenler tarafından verilecek.”

Sosyal bilimler alanlarından birinde yetkin, konuyla ilgili alanlarda çalışan ve İngilizceye hâkim olması gereken başvuru sahiplerinin özgeçmişleriyle birlikte Yaz Okulu’na katılım gerekçeleri ve ayrıca referans mektuplarının 9 Haziran 2018 tarihine kadar summerschool@tuba.gov.tr adresine gönderilmesi gerekiyor.