TÜBA Başkanı Prof. Acar, Uşak Üniversitesi “2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni”ne Katıldı

TÜBA Başkanı Prof. Acar, Uşak Üniversitesi “2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni”ne Katıldı

Akademi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen “2017-2018 Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni”ne katıldı.

Tören’de Uşak Valisi Salim Demir, onur konuğu TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, TÜBA Asli Üyesi ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Belediye Başkanı Av. Nurullah Cahan, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Karahan, Prof. Dr. Adem Duru, Uşak Üniversitesi fakülte dekanları, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokulu müdürleri, il müdürleri, akademisyenler, yüksek onur belgesi almayı hak eden 292 öğrenci ve aileleri yer aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, onur belgesi almaya hak kazanan mezun öğrenciler adına, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencisi Emine Üzüm’ün konuşmasıyla devam etti. Emine Üzüm, bugün çağ açıp çağ kapayan necip bir milletin, üniversite mezunu evlatları olarak, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini gerçekleştirebilmek için milli mücadele ruhuyla bir yola çıktıklarını ve bu yolda hiç durmadan azimle çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Üzüm ayrıca, üniversite hayatları boyunca huzurlu ve güvenli şekilde öğrenim görmelerini sağlayan, başta Üniversite yönetimine ve hocalarına, İl bürokratlarına, bugünlere gelmelerinde emek ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen ailelerine, arkadaşları adına teşekkür etti.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, mezuniyet günlerinin, mezunlar için tarihi ve anlamlı günler olduğunu söyledi ve “Mezun öğrencilerimiz, hayatlarının daha kolay olan bir döneminden daha iddialı ve mücadeleci bir safhasına geçiyorlar. İnançlarınıza, değerlerinize, yeteneklerinize, isteklerinizle uygun olan işleri seçin ki hem mutlu ve başarılı olun.’’ dedi.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş törende gerçekleştirdiği konuşmasında, "Uşak Üniversitesi bugün, 12 fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 27 araştırma ve uygulama merkezi, 195 program, 701 akademik, 330 idari personel ve 59 ülkeden 2590 yabancı öğrenci olmak üzere toplamda 33 bin 128 öğrencisi olan önemli bir eğitim merkezidir." dedi.

Mezunlara seslenen Prof. Dr. Ekrem Savaş “Başlangıçta çok uzun süreceğini sandığınız eğitiminiz, biliyorum ki çok hızlı bir sürede sona erdi. Gelmez sandığınız mezuniyet günü, kısa sürede geldi. Burada geçen günlerinizi iyi değerlendirdiğinize, geleceğe iyi hazırlandığınıza inancımız tamdır. Çünkü bugün bir son olduğu kadar bir başlangıçtır da. Gelecek yıllarda ülkemizin sosyal, siyasi ve iktisadi kısacası her alanda yaşamında önemli görevler üstlenecek olan siz mezunlarımızın yalnızca burada kazandıkları meziyetlerle yetinmeyip, öğrenmenin hayat boyu süren bir olgu olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, hayatınız boyunca yeniliklere ve öğrenmeye açık olmanız gerektiğini ifade etmek isterim. Ülkemizin kalkınması, geleceğimizi emanet ettiğimiz siz değerli  gençlerimizle mümkün olacaktır. Sizler, mezun olduktan sonra, yaşamınız boyunca da Üniversitemizin temsilcileri olmaya devam edeceksiniz. En büyük dileğim, sizlerin yeniliklere açık, sürekli öğrenmeye istekli, araştıran ve sorgulayan, ülke sorunlarına karşı duyarlı, sorun çözme yeteneği olan, demokrasiye, hukuka ve insan haklarına saygılı, etik değerlere bağlı, erdemli, sağduyulu kişiler olarak ülkemize ve insanlığa hizmet etmenizdir. Bizler bundan sonra da Üniversitemiz için daha çok gayret göstererek, sizlerden sonra gelenlere de daha iyi imkanlar sunmaya devam edeceğiz. Sizler ise dışarıda başarılarınız ve örnek hayatlarınızla, Üniversitemizin ismini daha fazla yüceltecek ve bayrağı üst noktalara taşıyacaksınız. Öğrenciyken kurduğumuz bu gönül bağı, yani Uşak Üniversiteli olma bilinci, bizim sizinle olan ilişkimizi çok ileriye taşıyacaktır. Mezun olmanız, yollarımızın ayrıldığı anlamına gelmez. Bu üniversitenin kapısı, sizlere her zaman sadık bir dost sıcaklığıyla açık duracaktır. Sizlerde gittiğiniz yerlerde, Uşak Üniversitesi mezunu olma bilinciyle hareket edin ve mezunlar olarak büyük bir aile olduğumuzu, tüm dünyaya gösterin." dedi. Prof. Dr. Ekrem Savaş velilere, "Uşak Üniversitesi olarak biricik varlıklarınız evlatlarınızı, mesleki kariyerleri açısından, hayata donanımlı olarak hazırladığımıza inancımız tamdır. Bu donanım, bu inanç ve azimle mezunlarımız; 2023 Türkiye’sinde rol alacak, 2053 Türkiye’sini hazırlayacak, 2071 Türkiye’sini inşa edecek nesildir. Geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi inşa edecek olan sizlerin evlatlarıdır." dedi. Ayrıca Prof. Dr. Savaş konuşmasında, geçirdikleri başarılı yıl için, üniversite çalışanlarına teşekkür etti. "Üniversitemizin öğretim elemanları ve idari personeli kurumumuz büyümesine büyük katkılar sağladılar. Üniversitemiz çalışanları kısa sürede büyük bir aile haline geldiler. İlişkilerimizdeki sıcaklık ve yakınlık, her geçen gün artarak devam ediyor. Uşak Üniversitesi'nin kıymetli öğretim elemanlarını, yol arkadaşlarımı, başarı tablosunun gerçek mimarlarını, yürekten kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

Tören’de ayrıca; Uşak Valisi Salim Demir, Uşak Belediye Başkanı Av. Nurullah Cahan, Uşak Milletvekilleri Av. Mehmet Altay, Dr. Alim Tunç ve Özkan Yalım törende birer konuşma yaparak, mezun öğrencileri, akademisyenleri ve ailelerini kutladılar. Mezun öğrencilerin ülkemiz adına hayırlı çalışmalar yapacaklarına inandıklarını belirttiler.

Açılış konuşmalarının ardından, "Yüksek Onur Belgesi" almayı hak eden 292 öğrenciye protokol üyeleri tarafından başarı belgeleri verildi. Uşak Üniversitesi 2017-2018 Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni, öğrencilerin kep atması ile sona erdi. Prof. Acar, Tören’in ardından Rektör Savaş’ı ve Vali Demir’i ziyaret etti.