ISC 3. Genel Kurulu Videokonferans ile Gerçekleştirildi

ISC 3. Genel Kurulu Videokonferans ile Gerçekleştirildi

International Science Council (ISC) 3. Genel Kurulu, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in de katılımıyla 10 Eylül 2020 tarihinde videokonferans yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi.

27 ülkeden 53 katılımcının yer aldığı ISC yıllık olağan toplantısı ISC Avrupa Başkanı Jürg Pfister’ın konuşmasıyla başladı. ISC’nin çalışmaları hakkında bilgi aktarılan toplantıda 2021 genel kurulunun hazırlıkları ve gerçekleştirileceği tarih değerlendirildi. 2021 sonrasında yapılacak olan yönetim revizyonları konuşulurken, aynı zamanda geçmiş yıla ait faaliyet raporu sunularak tartışıldı.

Bilimsel yayıncılık başlıklı toplantının ikinci yarısında; ISC’nin konu hakkındaki 2019-2021 eylem planı paylaşıldı. Yönetim grubu üyeleri; Royal Society’den Geoffrey Boulton, İrlanda Kraliyet Akademisi’nden Luke Drury ve Fin Akademileri Konseyi’nden Anna Mauranen’in de yer aldığı bir çalışma grubu tarafından hazırlanan “Bilimsel verilerden faydalanarak bilimsel yayın yapmak bilimin çıkarlarına hizmet eder” başlıklı makale katılımcı ülkelerin temsilcilerine dağıtıldı ve önümüzdeki ay için makaleyi değerlendirmek üzere online toplantı kararı alındı. Bilimsel yayın sistemlerinde olumlu bir değişim sağlamak için tasarlanmış süreçler hakkında tavsiyede bulunulması beklenilen toplantıda yapılan anketlerin sonuçları açıklanacak ve bu doğrultuda tasarlanan eylem planı görüşülecek.

İlgili Fotoğraflar