2019 Nobel Tıp Ödülü Sahipleri Açıklandı

2019 Nobel Tıp Ödülü Sahipleri Açıklandı

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre; 2019 Fizyoloji veya Tıp Alanında Nobel Ödülü 'hücrelerin oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıkları ve adapte oldukları'yla ilgili çalışmaları nedeniyle Gregg Semenza, Peter Ratcliffe ve William Kaelin arasında paylaştırıldı.

2019 Nobel Ödülü sahipleri tarafından yapılan ufuk açıcı keşifler, yaşamın en önemli uyarlama süreçlerinden birinin mekanizmasını ortaya koydu.

William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, hücrelerin değişen oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıklarını ve nasıl adapte olduklarını keşfetti. Değişken oksijen seviyelerine cevap olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler araçlar tanımladılar. Oksijen seviyelerinin hücresel metabolizmayı ve fizyolojik işlevi nasıl etkilediğinin anlaşılmasının temelini oluşturdular. Keşifleri ayrıca kansızlık, kanser ve diğer pek çok hastalıkla mücadele için yeni stratejiler ortaya koydu. Harvard Üniversitesi’nde onkoloji profesörü olan William G. Kaelin Jr, "tümör baskılayıcı proteinler" üzerine çalışmalar yürütüyor. Oxford Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Britanyalı moleküler biyolog olan Sir Peter J. Ratcliffe, "hipoksiye hücresel reaksiyonlar” alanında araştırmalar yapıyor. John Hopkins Üniversitesi’nde onkoloji alanında çalışan Gregg L. Semenza ise "kanser hücrelerinin oksijensiz ortamlara adapte olmasını sağlayan HIF-1α (hipoksiye bağlı faktörler)”yı keşfetmesiyle tanınıyor.

Oksijenin önemi yüzyıllar boyunca bilinen temel bir gerçeklik, ancak hücrelerin oksijen seviyelerindeki değişimlere nasıl uyum sağladıkları bilinmiyordu. Bu sebeple bu yıl Nobel Ödülü veren çalışma, hücrelerin oksijen tedariğindeki değişikliklere nasıl uyum sağladığının altında yatan moleküler mekanizmaları ortaya koyuyor. Oksijen algılama, çok sayıda hastalığın merkezinde. Bu yılki Nobel Ödülü sahiplerinin yaptığı keşifler fizyoloji için temel öneme sahip ve anemi, kanser ve diğer birçok hastalıkla mücadelede yeni stratejiler vaat etmenin yolunu açtı.

William G. Kaelin, Jr.
1957'de ABD New York'ta doğdu. Durham Duke Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi aldı. Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nde kendi araştırma laboratuvarını kurdu ve 2002'de Harvard Tıp Fakültesi’nde profesör oldu. 1998'den beri Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde Araştırmacı olarak çalışıyor.

Sir Peter J. Ratcliffe
1954 yılında İngiltere Lancashire’da doğdu. Cambridge Üniversitesi'ndeki Gonville ve Caius College'da tıp okudu ve Oxford'da nefroloji üzerine uzmanlık eğitimi aldı. Oxford Üniversitesi'nde bağımsız bir araştırma grubu kurdu ve 1996'da profesör oldu. Londra'daki Francis Crick Enstitüsü'nde Klinik Araştırmalar Direktörü, Peter J. Ratcliffe, aynı zamanda Ludwig Kanser Araştırmaları Enstitüsü Üyesi.

Gregg L. Semenza
1956'da New York'ta doğdu. Boston Harvard Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde lisan eğitimi aldı. 1984 yılında Philadelphia Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden doktora derecesi aldı ve Durham Duke Üniversitesi'nde pediatri uzmanı olarak çalıştı. Bağımsız bir araştırma grubu kurduğu Baltimore Johns Üniversitesi'nde doktora sonrası eğitim aldı. 1999'da Johns Hopkins Üniversitesi'nde profesör oldu ve 2003'ten beri Johns Hopkins Hücre Mühendisliği Enstitüsü'nde Vasküler Araştırma Programı Direktörü olarak görev yapıyor.