Kâtip Çelebi-Newton Fonu

"Kâtip Çelebi-Newton Fonu" çerçevesinde 2014 yılından itibaren yürütülen 2551 TÜBİTAK ve British Council İkili İşbirliği Programı kapsamında Türkiye ile Birleşik Krallık’taki (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda) araştırmacılar tarafından yürütülecek ortak araştırma projeleri desteklenecek.

Ortak araştırma projesi önermek isteyen Türkiye'deki bilim insanlarının, projeyi birlikte gerçekleştirecekleri Birleşik Krallık’taki araştırma kuruluşlarında çalışan araştırmacı(lar) ile "proje ortağı" olarak anlaşmaları gerekiyor. Tek taraflı proje başvuruları kabul edilmiyor.

İş birliği araştırma alanları:

 • Bilgi ve İletişim Teknolojileri
 • Makine İmalat
      Robotik ve Mekatronik Sistem Teknolojileri
      Fabrika Otomasyon Sistemleri
      Eklemeli (Additive) İmalat
      Makina Tasarımı ve İmalatı
      Akışkan Gücü, Dinamiği ve Akışkan Makineleri
      Geleneksel İmalat Teknolojileri
      Döküm Teknolojileri
 • Enerji
 • Otomotiv
 • Sağlık
 • Tarım ve Gıda
 • Diğer
       Madencilik
       İleri Malzeme Teknolojileri
       Kimya

Son Başvuru Tarihi: 9 Ağustos 2019 17:30

Türkiye'deki proje ortaklarının 2551 kodlu programa http://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/ internet adresinden elektronik olarak başvuru yapmaları gerekiyor. Birleşik Krallık’taki proje ortakları https://www.britishcouncil.org.tr/en/programmes/education/newton-katip-celebi-fund/institutional-links adresinden başvurularını gerçekleştirebilecek.

Bütçe üst limitleri Türkiye’den başvuran araştırmacılar için 720.000 TL, Birleşik Krallık’tan başvuran araştırmacılar için £150.000 olarak belirlendi. Çağrı kapsamında 7 proje desteklenecek.

Çağrı ile ilgili sorular uidb@tubitak.gov.tr  ve UK-InstitutionalLinks@britishcouncil.org'a iletilebilir.